Nárok na podporu v nezamestnanosti po výpovedi

Rok 2024

Striedanie zamestnaní je na Slovensku bežný jav. Prísť o prácu nie je hanba a návštevou úradu práce nič nestratíte, skôr môžete získať. Ak už vás práca kvôli niečomu nebaví, nemusíte rozmýšľať, či je výhodnejšie ukončiť pracovný pomer dohodou alebo štandardnou výpoveďou. Ako je to s podporou v nezamestnanosti pri výpovedi zo strany zamestnanca? Je iný nárok na dávky v nezamestnanosti ak ukončíte pracovný pomer „len tak bez udania dôvodu“? V tabuľke si pozrite príklady dôvodov výpovedí a obmedzení.

Dôvod výpovede a nárok na podporu v nezamestnanosti:

Dôvod výpovede Nárok na podporu Obmedzenie
Prišiel som o prácu pri hromadnom prepúšťaní áno žiadne
Skončila mi zmluva áno žiadne
Ukončil som pracovný pomer dohodou áno žiadne
Dal som výpoveď bez udania dôvodu áno žiadne
Ako šofér autobusu som nafúkal 0,7 promile a vyhodili ma áno žiadne

Výpoveď dohodou a nárok na podporu

Ako môžeme z nasledujúcej tabuľky zistiť, nárok na dávku v nezamestnanosti budete mať aj ak ukončíte pracovný pomer dohodou alebo aj pri výpovedi zo strany zamestnanca. Na Slovensku sa neskúma dôvod ukončenia pracovného pomeru. Je úplne jedno, či dáte výpoveď vy, alebo vás nešťastnou náhodou prepustia. Podpora v nezamestnanosti bude úplne rovnaká a bez žiadnych obmedzení. Skúma sa len to, či ste vy alebo váš zamestnávateľ platili poistenie v nezamestnanosti. Výška podpory sa určuje na základe príjmu a nie dôvodu výpovede.

Nešťastná náhoda alebo premyslená platená dovolenka?

Na rozdiel od iných štátov, ako napríklad Česko alebo Nemecko, na Slovensku si môžete platené voľno naplánovať. Každé 2 roky môžete mať polročnú platenú dovolenku. Možno sa teraz zamýšľate, čo ľudí k tomu vedie? Zodpovední ľudia nechápu, prečo je dobré byť pol roka nezamestnaný. Špekulanti v tom majú jasno. Však cca. 65% z čistej mzdy za ničnerobenie poteší. Koho by nie. Okrem toho ušetrených 100€ na dopravu a 70€ na obedy. Pomaly sa dostávame k rovnakej výške podpory ako výške mzdy v predošlom zamestnaní. Žiadna zodpovednosť, stres a oddych na dovolenke. Už aj politici rozprávajú o tom, že dávky v nezamestnanosti majú slúžiť na ochranu rodín pred stratou príjmu. Uvidíme, či sa niečo zmení v roku 2025 alebo v ďalších rokoch.